logo zok

KinoSzkoła - logo

KinoSzkola l

Nowy rok- nowe prelekcje

Z przyjemnością Państwa informujemy, że w roku szkolnym 2015/2016
w kinie Mewa Złocienieckiego Ośrodka Kultury jest realizowany
edukacyjny program KinoSzkoła.

„KinoSzkoła” - Ogólnopolski Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej” to program złożony z różnorodnych form edukacyjnych, których zasadniczym celem jest wzrost świadomości i kompetencji medialnych wśród przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, rodziców i seniorów.

W roku szkolnym 2014/2015 w ponad 1020 zajęciach KinoSzkoły wzięło udział ponad 120 tysięcy uczniów z całej Polski.
Nadrzędnym celem programu jest pomoc nauczycielom w szkolnej praktyce wychowawczej, stąd priorytetowy cykl profilaktyczno-społeczny „Filmowe drogowskazy”, adresowany jest głównie do wychowawców i pedagogów szkolnych. Tematy prelekcji oraz dobór filmów w tym cyklu powstały w oparciu o treści podstaw programowych nauczania przedmiotów: etyka, edukacja społeczna, wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, a także na podstawie autorskich projektów profilaktycznych. Projekcje specjalnie wyselekcjonowanych filmów poprzedzają ok. 30 minutowe prelekcje prowadzone w formie aktywizującej uczestników.

  • Cykl trójwymiarowy „Filmowy alfabet” jest uzupełnieniem zajęć języka polskiego oraz sztuki na poziomie szkoły podstawowej. Celem zajęć w tym cyklu jest poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu terminologii filmoznawczej. Po ok. 30 minutowej prelekcji następuje projekcja specjalnie dobranych filmów w formacie 3D.
  • „KinoPrzedszkole” to propozycja dla najmłodszych widzów. Pomiędzy projekcjami polskich, krótkometrażowych filmów, odbywają się zabawy edukacyjne, profilujące odbiór filmu w założonym w temacie prelekcji kierunku. Zajęcia przeznaczone dla dzieci powyżej 4. roku życia, prowadzone są w formie zabawy edukacyjnej, której tematyka związana jest z treścią prezentowanych filmów. Trwają od 60 do 70 minut.
  • „Warsztaty Medialne dla uczniów” to różnorakie zajęcia składające się z części teoretycznej i i praktycznej. Ich celem jest wzrost kompetencji medialnych wśród uczniów. Zajęcia trwają około 90 minut.Na czas rekolekcji, przygotowaliśmy cykl „Rekolekcje z filmem”,
  • mające w założeniu możliwość podjęcia refleksji religijnych dzięki kontaktowi z dziełem filmowym. Nauczycielom proponujemy „Szkolenia dla gron pedagogicznych”, dzięki którym poszerzą wiedzę z zakresu wykorzystywania mediów w praktyce wychowawczej. Tematyka zajęć została ułożona na podstawie rozmów i ankiet przeprowadzonych wśród nauczycieli i dyrektorów szkół. Szkolenia prowadzone są w formie warsztatowej i trwają około 180 minut. Prowadzącymi są wykładowcy akademiccy i metodycy.
  • Dla rodziców przygotowaliśmy „Szkolenia dla rodziców i opiekunów”. Tematyka tych zajęć związana jest z funkcjonowaniem wychowanków w świecie nowych mediów oraz z kształtowaniem pozytywnych relacji pomiędzy dzieckiem a dorosłym. Szkolenia prowadzone są w formie warsztatowej i trwają około 120 minut. Prowadzącymi zajęcia są wykładowcy akademiccy oraz trenerzy rozwoju osobistego.
  • Dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz osób uczestniczących w „Klubach Seniora” proponujemy cykl "KinoSzkoła Seniora". Prezentujemy wybór wartościowych filmów z ostatnich lat, które poruszają za serce i skłaniają do namysłu. W programie znajdują się zarówno niezwykle dowcipne komedie, jak i pouczające dramaty. Każdą projekcję otwiera ok. 30-minutowa akademicka prelekcja.

Autorką programu „KinoSzkoła” jest dr Joanna Zabłocka-Skorek, filmoznawczyni, pedagożka, certyfikowana trenerka PISF i CEO w zakresie edukacji filmowej. Program był dwukrotnie nominowany do nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w roku 2014 KinoSzkoła została LAUREATEM NAGRODY PISF w kategorii edukacja młodego widza.

Zajęcia w Złocieńcu poprowadzi Łukasz Nieradko, absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pracował na stanowisku oficera wychowawczego. Współpracuje ze szkołami prowadząc dla uczniów teoretyczne i praktyczne zajęcia ze sztuki przetrwania i pierwszej pomocy. Jest organizatorem obozów szkoleniowych dla klas o profilu mundurowym gdzie młodzież dowiaduje się jak przetrwać bez smartfonu i internetu. Od trzech lat współpracuje z programem KinoSzkoła jako koordynator regionalny i prelegent. Uwielbia zajęcia z przedszkolakami, ponieważ zadają bardzo trudne pytania. Jego pasją jest odkrywanie tajemniczych miejsc i poznawanie ciekawych ludzi.

Nasi partnerzy:

  sksil ForumKrakow Zachodniopomorskie logo mkidn 6490reklama kinads poziomaLR baner     DSI logo    logo m kult  erasmus ekdus DKplus